Polityka i dziennikarstwo polityczne

Jesteś tu:   Strona Główna > Jak rozumieć pojęcie polityka?

Jak rozumieć pojęcie polityka?

Polityka jest pojęciem, które zna każdy z nas. Rozmawiamy o niej z naszą rodziną, przyjaciółmi, słyszymy w mediach. Jeśli jednak poprosilibyśmy kogoś o zdefiniowanie tego terminu, to prawdopodobnie osoba ta mogłaby mieć z tym problem. Aby dowiedzieć się czym tak naprawdę jest polityka należy sięgnąć do wiedzy z czasów bardzo odległych, a mianowicie starożytności.

To właśnie w ówczesnej Grecji, jeden z największych filozofów wszech czasów – Arystoteles podał jedną z pierwszych definicji polityki. Jego zdaniem jest to taka sztuka rządzenia państwem, która nastawiona jest na dobro ogółu, a nie pojedynczych jednostek. Łatwo zauważyć, że w większości państw na świecie taka definicja pasowałaby również dzisiaj. Innym popularnym wytłumaczeniem słowa „polityka” jest określenie nim wszystkich działań, które w konsekwencji prowadzą do zdobycia i utrzymania władzy w państwie. Polityką jest więc prowadzenie kampanii, kontakt z wyborcami, składanie i dotrzymywanie obietnic wyborczych itd.

Czy jednak polityka jest rzeczywiście czymś, co dotyczy tylko i wyłącznie osób, którym zależy na władzy? Okazuje się, że niezupełnie. Nawet osoby, które uważają się za całkowicie apolityczne muszą liczyć się z tym, że każda ich opinia na temat życia publicznego, a także innych kwestii takich jak kultura, religia itd. na dobrą sprawę związana jest nierozłącznie z polityką i zbliża nas do takiej lub innej opcji politycznej.

Powered by CMSimple_XH | Template by CMSimple_XH | test (X)html | test css | Login